Co jíst v létě? 7 typů, jak by měl vypadat letní jídelníče

 

Jco jíst v létě, Jak by měl vypadat letní jídelníček: Co jíst v létě? letní jídelníček

Léto je obdobím, kdy naše tělo potřebuje jiný typ výživy než během chladnějších měsíců. Teplé počasí a dlouhé slunečné dny ovlivňují naše potřeby a chutě. Je důležité vědět, co jíst v létě, aby naše tělo zůstalo zdravé, hydratované a plné energie. Správný letní jídelníček může přispět k lepší pohodě a celkovému zdraví.

1. Ovoce a zelenina: Základ letního jídelníčku

Ovoce a zelenina by měly být základem každého letního jídelníčku. Nejenže jsou plné vitamínů, minerálů a antioxidantů, ale také obsahují vysoký podíl vody, což pomáhá udržovat tělo hydratované. Skvělými letními volbami jsou například melouny, jahody, borůvky, broskve, okurky, rajčata, papriky a listová zelenina. Když se ptáte, co jíst v létě, odpověď zní: co nejvíce čerstvého ovoce a zeleniny.

Léto je také ideální období na hubnutí. Nabídka ovoce a zeleniny je široká a jídelníček může být hodně pestrý. Také vidíme že klienti se s blížícím se létem více hýbu, což krásně přispívá k vytvoření kalorického deficitu,” doplňuje Kamila Bažan Závodská, výživová poradkyně v Ostravě.

2. Lehké a osvěžující saláty

Saláty jsou ideálním letním pokrmem. Jsou lehké, osvěžující a mohou být připraveny na nespočet způsobů. Kombinace čerstvé zeleniny s ovocem, bylinkami, sýry a lehkými dresinky je perfektní volbou pro horké letní dny. Při hledání odpovědi na otázku, co jíst v létě, nezapomeňte na kreativní saláty.

U salátů nezapomínejte na komplexní sacharidy. Můžete si k němu dát celozrnné pečivo, nebo rovnou do salátu zamíchat nějakou obilovinu. Využít můžete třeba kuskus, quinou nebo jáhly,” radí výživová poradkyně.

3. Hydratace je klíčová

V létě je nezbytné dbát na dostatečný příjem tekutin. Voda je samozřejmě nejlepší volbou, ale můžete ji zpestřit přidáním plátků citrusů, okurky nebo lístků máty. Ledové čaje, neslazené ovocné šťávy a smoothies jsou také skvělými způsoby, jak se osvěžit. Pokud přemýšlíte, co jíst v létě, nezapomeňte také na to, co pít.

„V létě je kolem nás také spousta lákadel. Koktaily, limonády a alkoholické nápoje. Ty, hlavně když obsahují alkohol nebo bublinky žízeň nezaženou, právě naopak. Alkohol tělo dehydratuje a oxid uhličitý v podobě bublinek zvýší překrvení sliznice, což má za následek opět žízeň. Volte proto raději nápoje bez alkoholu, bublinek a také cukru – slazené ovocem nebo bylinkami,” uvádí poradkyně z ostravské nutriční poradny.

co jíst v létě když je teplo

4. Lehké bílkoviny

Lehké bílkoviny, jako jsou ryby, kuřecí maso, tofu a fazole, by měly být součástí letního jídelníčku. Jsou snadno stravitelné a poskytují potřebnou energii bez zbytečné zátěže trávicího systému. Grilovaná ryba nebo kuře s bylinkami a citronem je ideální odpovědí na otázku, co jíst v létě.

Vhodné jsou také mléčné výrobky, které mají na organismus ochlazující účinek. Jsou to zejména jogurty, jogurtové nápoje, kefíry a acidofilní mléka, které vás mírně ochladí a zároveň zasytí a dodají potřebné bílkoviny,” vysvětluje poradkyně.

5. Chlazené polévky

Chlazené polévky, jako je španělský gazpacho nebo okurková polévka, jsou osvěžující a výživné. Jsou skvělým způsobem, jak do jídelníčku zahrnout více zeleniny a zároveň se ochladit. Pokud se ptáte, co jíst v létě, zkuste experimentovat s různými recepty na chlazené polévky. Nebojte se experimentovat.

6. Zdravé tuky

Zdravé tuky, jako jsou avokádo, olivový olej, ořechy a semínka, jsou důležitou součástí každého jídelníčku, včetně letního. Pomáhají udržovat energii a poskytují nezbytné živiny. Salát s avokádem a ořechy je skvělou volbou, pokud přemýšlíte, co jíst v létě.

Nezapomínejte, že hodně tuků se nachází i v nanucích a zmrzlinách. Bohužel, tento typ tuku není zdravý prospěšný, jde o tučné produkty, kde základ tvoří smetana. Když už, volte třeba tvarohové nanuky, kde je sice smetana, ale i tvaroh,” opisuje Kamila Bažan Závodská.

7. Méně těžkých a smažených jídel

V létě je dobré vyhnout se těžkým, smaženým a tučným jídlům. Tyto potraviny mohou zatížit trávicí systém a způsobit nepohodlí. Místo toho se zaměřte na lehčí varianty příprav pokrmů, jako je grilování, pečení nebo vaření na páře. Pokud zvažujete, co jíst v létě, volte lehčí a méně zpracované pokrmy.

Bohužel na místech, kde v létě trávíme hodně času, na koupališti nebo někde u vody tvoří nabídku většinou smažená jídla jako smažák, hranolky nebo řízek. Doporučuji si nosit vlastní svačinku, třeba celozrnnou bagetu obloženou šunkou, sýrem a zeleninou. jako svačinku banán, meloun nebo ovesné sušenky,” popisuje poradkyně.

Závěr

Letní jídelníček by měl být lehký, osvěžující a plný živin. Čerstvé ovoce a zelenina, lehké bílkoviny, zdravé tuky a dostatečný příjem tekutin jsou klíčem k udržení zdraví a vitality během horkých letních měsíců. Pamatujte, že to, co jíst v létě, má zásadní vliv na vaše zdraví a celkovou pohodu. Vyzkoušejte nové recepty, experimentujte s chutěmi a užívejte si bohatství sezónních potravin.