Jak začít s hubnutím - 5 prvních kroků

jak začít s hubnutím

Chcete do toho skočit, ale pořád zvažujete, jak začít s hubnutím? Přečtěte si článek o tom, jak svůj nový režim bod po bodu nastavit. Celý proces naplánujte a poté se pusťte do toho.

Jak začít s hubnutím? – 1. krok je motivace

Jako první si položte otázku, proč to vůbec chcete. Motivace je klíčem k dosáhnutí vytyčených výsledků. Umělá touha vyvolaná blížícím se létem a cílem zhubnou do plavek vůbec nemusí fungovat. Nejsilnější motivace, která kdy existovala, a která vám může skutečně pomoci je to, že se již necítíte ve svém těle dobře, že nejste spokojeni. Je to dlouhodobá nikoli krátkodobá motivace. Není to ani rodina, okolí nebo špatný zdravotný stav, které vás poženou vpřed. Je to hlavně dráždivá nespokojenost, touha, nikoli potřeba. Jedině tato motivace je odolná a vydrží.

Jak začít s hubnutím? – 2. krok je cíl

Stanovte si cíl. Kolik chcete zhubnout a za jak dlouho? Berte prosím v potaz, že zdravé hubnutí je maximálně půl kila tuku za týden. Rychlé hubnutí způsobí prudké uvolňování mastných kyselin z tukové tkáně do krevní plazmy a nežádoucí změny v lipidovém panelu krve. Proto hubněte raději pomalu a udržitelně. Dávejte si částkové cíle, abyste se mohli těšit postupně. Dále se také zamyslete, co vše chcete hubnout, kromě tuku je dobré zbavit se i střevního balastu. 

Vytyčte si reálný cíl, třeba 1-3 kila měsíčně nebo 6 kilo za 3 měsíce. To, že se tělo mění a ozdravuje možná neuvidíte za týden, ale benefity z povedeného hubnutí si budete užívat celý život. Když přesně nevíte, jaká by měla být vaše ideální váha, zajděte se změřit na Inbody v Ostravě, Opavě nebo v Hlučíně. Zařízení jasně ukáže, kolik kilogramů tuku byste se měli zbavit. Dozvíte se také, jak jste na tom se svaly, proteiny a tělesnou vodu.

Jak začít s hubnutím - 5 prvních kroků

Jak začít s hubnutím? – 3. krok je plán nebo jídelníček 

Když máte motivaci a cíl, je na řadě plán neboli jídelníček. Na začátek je vhodné zamyslet se, kde jste dělali chybu a jak to co nejjednodušeji změnit. Nesmíte jíst na ranní směně? Vstaňte dříve a najezte se doma. Nemáte v blízkosti práci vhodnou restauraci na oběd? Vemte si ho s sebou. Nevíte co jíst? Poraďte se s výživovým poradcem, specialistou. Zjistěte, co způsobilo, že se již necítíte ve svém těle dobře.

Když už víte, co jíst je dobré přemýšlet o velikosti a četnosti porcí. To by mělo vycházet z vašeho kalorického příjmu a výdeje a také z organizace dne. Jídelníček můžete sestavit dvěma způsoby:

První je, že si dáte týdenní plán do pondělí do neděle. Budete mít rozpis jídel na každý den, na každou porci. Když to chcete mít volnější, je dobré si udělat seznam snídaní, svačin, obědu a večeří, které běžně jíte a napočítat si je z hlediska kalorií a makroživin na váš nový stravovací režim. To ovšem může být složitější. Když se to ale povede, budete mít seznam jídel, ze kterých si během dne můžete vybrat, aniž byste překročili svůj ideální kalorický příjem. Jedině dobrý nutriční plán neboli jídelníček vám pomůže dosáhnout vytyčeného cíle.

Jak začít s hubnutím? – 4. krok je seznam potravin a nákup

Napíšete si nákupní seznam dle vašeho nutričního plánu, aby Vám nic nechybělo. Poté zkontrolujete, co máte doma a ze seznamu to můžete vyškrtnout. Ze začátku to chce trochu plánování, ale nákupní plán a příprava celý proces redukce značně ulehčí. Jídlo si nakupujte na tři a více dní dopředu.

Na viditelné místo v kuchyni si dejte čistý papír nebo blok a do toho si zapisujte, co je třeba dokoupit. V mnohém Vám to ušetří práci a následnou improvizaci. Snažte se neplýtvat jídlem a co nejméně ho vyhazujte. Ušetříte nejen své peníze, ale i naši planetu.

jak začít s hubnutím 5 kroku body

Jak začít s hubnutím? – 5. krok je digitální váha

Ze začátku doporučujme si jídlo vážit. Všechny nutriční plány neboli jídelníčky mají gramáže a vy byste se měli, alespoň orientačně, řídit těmito gramážemi. Naučíte se, jaké porce byste měli jíst. Je to časová investice, která se vám vrátí. Vytáhněte svou digitální váhu nebo si nějakou pořiďte. Stačí úplně obyčejná. Hlavně, ať váží přesně. 

Pomalé a postupné hubnutí

Jak začít s hubnutím? Pomalu a postupně. Do měsíce si začne tělo postupně zvykat. Pamatujte, že návyk se vytvoří za 21 dnů. Pomalu ale jistě se dostanete na novou cestu, a to bez stresu. Nikdo se do stavu, který mu nevyhovuje, nedostal za pár dní. Je třeba počítat s tím, že za každý rok, který jste se nestarali o svůj příjem, potřebujete alespoň jeden měsíc na nápravu. Výsledek ale bude stát zato