Dle BMI ohrožuje obezita každého 5. Čecha

BMI českí muži a ženy

Česká republika se v rámci Evropy umísťuje v žebříčku nadváhy a obezity na předních příčkách. České ženy jsou v nadváze sedmé, muži dokonce třetí. Obézních lidí každým rokem přibývá, stoupají i počty pacientů s metabolickými a kardiovaskulárními onemocněními. 

Co byste si měli hlídat, abyste mezi ně nepatřili?

Jednou z hodnot, kterou můžete sledovat je BMI. Body Mass Index je jedním z nejpoužívanějších ukazatelů obezity. Dle jednoduchého výpočtu lze zjistit, jestli máte nadváhu, nebo obezitu 1, 2. či 3. stupně.

BMI vzorec je následující: BMI = tělesná hmotnost (kg)/tělesná výška (m) ²

Příklad: 80 kg člověk s výškou 1,85 m vypočítá BMI takto:

80/1,85^2= BMI 23,37

BMI ale nemusí být vždy objektivní a výpovědní. BMI ignoruje některé důležité údaje, jako je výška a stavba těla. Mnohem přesnější hodnotou je procento tělesného tuku. U žen by mělo být procento tuku v rozmezí 18-29 %, procento tuku nad 30 % už indikuje nadváhu, nad 35 % již mluvíme o obezitě”, vysvětluje výživový poradce Petr Bažan z nutriční poradny Prajzská NUTRI.  U mužů je to ještě přísnější, protože jejich tělo nepotřebuje tolik tuku. Nad 20 % jde o nadváhu, nad 25 % o obezitu. Jaké je přesné procento tuku a jeho rozložení na podkožní a útrobní tuk lze zjistit na speciálním bioimpedančním zařízení InBody. Přístroj dokonce ukáže jeho přesné rozmístění v jednotlivých částech těla.

obezita a BMI

Co dělat, když již máte nadváhu nebo obezitu?

Strava tvoří 70 % úspěchu

Měli byste postupně změnit svůj životní styl. Zařadit pravidelný pohyb alespoň třikrát týdně po dobu 45 minut, mít 7-8 hodin spánku a soustředit se na zdravý jídelníček. Důvodů, proč má člověk obezitu může být hodně, nejčastěji je to příliš vysoký kalorický příjem během dne a nízký výdej energie nebo špatně zvolena strava s přebytkem tuků či sacharidů. Proto je klíčové podívat se na dosavadní stravovací návyky a navrhnout vhodnou úpravu,” opisuje výživový poradce. Velkým problémem jsou průmyslově zpracované potraviny, které obsahují příliš hodně energie, ale z nutričního hlediska tělu nic nedají. Patří sem polotovary, fast foody ale i všechny potraviny, kterých složení obsahuje více než 5 ingrediencí.

Když chcete zjistit, co by vám prospívalo můžete navštívit nutriční poradnu. Tam zjistíte kolik a čeho byste měli jíst, aby kila šla dolu. Většinou to jde běžnými potravinami, které seženete v každém obchodě. Nemusíte hladovět, ani převrátit svůj život vzhůru nohama.

Spánek

Během noci je potřeba tělo zregenerovat. K tomu je nutné nejít spát s plným žaludkem, ale ani úplně hladoví. Před spaním se vyhněte jednoduchým cukrům, alkoholu, kofeinu, ale také pálivým jídlům. Ideální doba na poslední jídlo jsou 3 hodiny před spaním. Je vhodné chodit spát ve stejném čase a také ve stejném čase vstávat. Pamatujte na to, že čím déle jste vzhůru, tím více jídla můžete sníst. A čím méně spíte, tím víc vás během dne pronásleduje hormon hladu ghrelin, který vás nutí „dohnat“ zameškané. Funkce tohoto hormonu se díky nedostatku spánku zvyšuje o 30 %.

Pohyb

Snažte se, aby se pohyb stal součástí vašeho života. Procházky, jízda na kole, ale i každý krok navíc bude ke prospěchu věci. Zajeďte pěšky do obchodu, omezte výtahy nebo si zacvičte během pauzy v práci. Když chcete vzít svůj tuk útokem, sportujte alespoň 3x týdně minimálně po dobu 45 minut, a to v aerobním pásmu. Ten si můžete pohlídat například na smart hodinkách nebo ho poznáte dle toho, že u si u něj dokážete s někým povídat. Neměli byste být extrémně zadýchaní, ale tepová frekvenci musí být vyšší. Můžete střídat kardio a silové cvičení.

Když nevíte, jak začít, rádi Vám pomůžeme. Najdeme Vaši vlastní cestu. Objednejte se na měření složení stavby těla do našich nutričních poraden v Ostravě, Hlučíně nebo v Ostravě.