Redukční jídelníček - jak ho v naší nutriční poradně sestavujeme?

redukční jídelníček

Vědět co, kolik a jak často jíst je jedním z prvních kroků k úspěšnému hubnutí. V naší nutriční poradně sestavujeme redukční jídelníček na základě výživové pyramidy. Ta je složena z pěti pater. Je potřebné postavit dobré základy a následně budovat další patra. Tím se přiblížíme k vašemu cíli.

Redukční jídelníček a kalorický příjem

Důležitým bodem je správné nastavení prvního patra – kolik toho jíst a jaký zvolit kalorický příjem. Řešíme, jaký je výdej energie, abychom redukční jídelníček vhodně vybalancovali. Bereme v potaz bazální metabolismus a podíl aktivní hmoty v těle. Tyto údaje nám dodá naše moderní zařízení na sledování složení těla, InBody. Zjišťujeme také, kolik se hýbete, sportujete, případně jaké sporty děláte a v jakých intenzitách. Důležité je i to, jestli jste ve stresu, kolik toho naspíte a jakou máte práci. To vše ovlivňuje výšku vašeho kalorického příjmu i váš redukční jídelníček.

Makroživiny v jídelníčku

Následně na základě analýzy, výsledků z krevních testů a výsledků z InBody zjišťujeme, jaký by měl být ideální poměr makroživin ve vaší stravě. Jelikož jsme každý jedinečný, je i rozdělení makroživin individuální. Na základě krevního rozboru a jeho analýzy vyhodnotíme, jakým výživovým směrem se bude redukční jídelníček ubírat. Prakticky to znamená, že stanovíme kolik sacharidů, tuků. bílkovin a vlákniny by měl nutriční plán obsahovat. 

Poměry makroživin bývají v jídelníčcích různé, ale nikdy to není žádný extrém, aby to pro tělo nebyla příliš velká změna. Vše by mělo být postupné a příjemné. Není cílem vás vyhladovět, ale naučit vás jíst přiměřeně vašim potřebám.

Mikroživiny v jídelníčku

Další patro naší pyramidy jsou mikroživiny. Hovoříme o vitamínech, minerálech, fytochemických a antinutričních látkách vč. stopových prvků. Těchto látek potřebujete, co se týče gramáže velmi malé množství. Ovšem i tak jsou pro tělo velmi klíčové a není vhodné jejich příjem podceňovat. Ve stravě běžně konzumujete látky jako hořčík, draslík, vápník, sodík, železo + vitamíny (A, D, E, K, B, C). Jsou velmi důležité pro tvorbu chemických procesů v těle a řídí mimo jiné i rychlost vašeho metabolismu. 

redukcni jidelnicek na cely rok

Minerální látky zase udržují vyvážený stav v organismu a tvoří až 4 % celkové hmotnosti těla. Největší zásoba minerálních látek je uložena v kostech. Není žádoucí překračovat denní doporučené dávky, protože bychom si mohli spíše uškodit. Jak jste na tom s nejdůležitějšími minerály a stopovými prvky můžeme ověřit krevním testem vyhodnoceným v laboratoři.

Kolik a jaké porce

Navážeme tím, že společně vybereme četnost denních porcí. Tento počet musí odpovídat vašemu životnímu stylu a organizaci dne. Redukční jídelníček je tak napočítán přesně na vaše potřeby. Počet porcí může být tři, ale klidně i šest. V potaz se berou i směny a kolísáni cukru v krvi během dne. Jste typ člověka, který rád jí? Tak tři porce jídla pro vás nebudou vhodné. Nemáte na přípravu jídla čas a jste hodně zaneprázdněný? Jezte tedy třikrát denně, ale pořádně a správně. 

Redukční jídelníček a doplňky

Posledním patrem jsou suplementy. Náš redukční jídelníček je neobsahuje, ale když chcete vědět, jestli vám něco nechybí, můžete využít náš krevní test ve SPADIA. To, co bychom všem doporučovali jsou Omega 3 mastné kyseliny. Snižují riziko infarktu, zlepšují paměť a imunitu včetně psychického stavu. Jedná se o účinnou prevenci proti nádorovým onemocněním a zmenšují hladinu cholesterolu – brání ucpávání cév a výskytu vysokého krevního tlaku.

Když je pyramida hotová, vypracujeme redukční jídelníček a společně si vše osobně projdeme. Můžete tam najít i svačiny na cesty nebo oblíbené pečení. K nutričnímu plánu dostanete i nákupní seznam, takže budete hned vědět, jaké potraviny jídelníček obsahuje. 

Poté se pravidelně setkáváme, konzultujeme a měříme svaly, tuk a vodu. Díky tomu vidíte, jak jídelníček zafungoval a jak se vaše tělo postupně mění. Každým týden budete blíž k svému cíli a to bez stresu a v pohodě.