Když splňujete alespoň 3 z těchto 5 kritérií, máte metabolický syndrom

co je to metabolický syndrom

Přestože se aktuálně cítíte dobře, je možné, že trpíte na metabolický syndrom. V ČR u osob v rozmezí 24–65 let ho má v průměru 32 % mužů a 24 % žen. Ve skupině nad 65 let byl výskyt v ČR u každého pohlaví ještě vyšší.

Bez léčby se můžou komplikace objevit až po 15 letech

Metabolický syndrom (MS) je odborný termín, který zaštiťuje řadu rizikových faktorů nebo nemocí, které se často vyskytují společně a které vedou k předčasným komplikacím zdravotního stavu. Nebezpečí metabolického syndromu tkví především v tom, že se člověk necítí nemocný, žádný faktor ho neomezuje v běžném životě, a tím pádem nemá potřebu ani vůli dodržovat režimová opatření a pravidelně užívat léky. Světová zdravotnická organizace definuje metabolický syndrom jako stav splňující 3 nebo více kritérií z následujících:

Váš obvod pasu překračuje normu

U mužů je to více než 102 cm, u žen více než 88 cm. Změříte si to i doma krejčovským metrem v nejužší části břicha (nad pupkem).

Zvýšená hladina tuků v krvi

Triacylglyceroly (tuky) na lačno máte vyšší než 1,7 mmol/l. Také platí, že čím nižší věk, tím by i hladina triacylglycerolů měla být nižší. Hodnotu tuků ve vaší krvi zjistíte jen za pomoci odborného vyšetření z odběru krve. Objednat si ho můžete třeba zde.

Nízká hladina „hodného“ cholesterolu

HDL cholesterol je u mužů pod 1,0 mmol/l, u žen pod 1,2 mmol/l. Jelikož nízké hladiny HDL cholesterolu jsou rizikové pro rozvoj aterosklerózy, je to další rizikový faktor metabolického syndromu. V úvahu se samozřejmě bere i celkový cholesterol (neměl by být nad 5 mmol/l) a poměr HDL a LDL cholesterolů. Hladiny se také dozvíte jen z krevních testů.

Vysoký krevní tlak

Krevní tlak máte běžně vyšší nebo rovný 130/85 mm Hg nebo se již léčíte na vysoký krevní tlak.

Zvýšený cukr

Vaše glykémie (hladina cukru v krvi) na lačno je vyšší nebo rovna 5,6 mmol/l, 2 hodiny po zátěži 75 g glukózy per os vyšší než 7,8 mmol/l nebo máte diagnostikovaný diabetes mellitus 2. typu.

Při metabolickém syndromu bývají často patrné sklony k trombózám a zánětu, je zvýšená pravděpodobnost postižení tepen, srdečních onemocnění, iktu, diabetu, onemocnění ledvin anebo předčasné smrti. Pacienti s metabolickým syndromem, kteří navíc kouří, mají prognózu ještě horší. Mezi všemi faktory metabolického syndromu existují vzájemné vztahy. Výsledkem neléčeného metabolického syndromu je riziko kardiovaskulárního onemocnění, krevní sraženiny a mozkové příhody nebo mrtvice.

Objednejte se na vyšetření krve, ze kterého zjistíme hladinu vaší glykémie, triacylglycerolů a HDL i LDL cholesterolu, a zjistěte, jestli na metabolický syndrom netrpíte taky. Když přijedete pro výsledky, zdarma vám změříme obvod pasu a krevní tlak, abyste znali všechna kritéria, které mají vliv na toto nebezpečné onemocnění.